A tilalom természetesen nem vonatkozik a halásztavakra, csakis a védett területen lévő vizekre illetve az egyéb folyóvizekre, tavakra. A tájékoztatás szerint több faj esetében is horgászási tilalom lépett életbe, ám jóval meghaladja számukat azon fajtáké, amelyekre egész évben tilos horgászni.
Utóbbiak közé tartozik a széles durbincs, a dnyeszteri durbincs, az ékfoltos domolykó, a kősüllő, a pataksügér, a magyar bucó, a Kessler-géb, a cifra kölönte, a dunai galóca, a menyhal, a széles kárász, a tengeri pisztráng, a pénzes pér valamint a marénafélék. Csakis tudományos célzattal horgászhatóak továbbá a valódi tokfélék.
Április 11. és június 9. közötti hatvan nap alatt csak sporthorgász felszereléssel szabad horgászni a csukát, a kifogott példányt pedig vissza kell bocsátani a vízbe. Március 15. és április 30. illetve szeptember 15. és december 30. között tilos a szivárványos pisztráng és a pataki pisztráng horgászása is.
A közlemény felhívja a figyelmet arra is, hogy július 1. és augusztus 31. között büntetés jár az orvosi piócák begyűjtéséért is.
A Szatmár Megyei Rendőrség kommünikéjében figyelmeztet: a nevezett időszakokban fokozott ellenzéseket tartanak majd megyeszerte az orvhorgászok ellen.